4 січня: це цікаво знати

4 Січня 2017 10:37
На фото: 5 гривень зразка 1919 року

На фото: 5 гривень зразка 1919 року

Цього дня 1919 року вийшов закон Директорії УНР про українську грошову одиницю гривню і заборону обігу російських, німецьких, австрійських, румунських грошових знаків. 

Як відомо, після проголошення Третім універсалом утворення Української Народної Республіки, Центральна Рада зініціювала розробку національної валюти. Вже 1 березня 1918 року ЦР прийняла Закон «Про грошову одиницю, биття монети та друк державних кредитових білетів», яким було запроваджено нову грошову одиницю – гривню, яка поділялася на 100 шагів і дорівнювала 1/2 карбованця. Формальне завершення формування структури системи українських грошових знаків відбулося 18 квітня 1918 року, коли Центральною Радою було прийнято Закон «Про надання Міністрові фінансів права випустити розмінних марок». Гетьман Павло Скоропадський, прийшовши до влади у квітні 1918 року, зберіг систему номіналів: 1 гривня = 1/2 карбованця або 100 шагів та продовжив грошову реформу, але переворот, в результаті якого до влади прийшла Директорія, завадив йому здійснити задумане. Втім, Директорія УНР започаткувала новий проект грошової реформи, запропонований Борисом Матросом. Він визначав єдиними засобами платежу на території України гривні та карбованці, випущені за Центральної Ради і гетьманату Скоропадського. Російські рублі, випущені царським, а затим тимчасовим урядами, були анульовані і не приймались державними установами. До того ж курс із російським рубльом став плаваючим. Директорія оголосила про зміцнення золотого вмісту української валюти. Для цього у населення почали збирати усе наявне золото та срібло для випуску монет, а також було оголошено переплавку усіх мідних пам’ятників російським царям на дрібну монету. На золотих гривнях планувалось розмістити бюст Тараса Шевченка, а на срібних монетах – будинок Центральної Ради. Але розпочати випуск монет так і не вдалось через більшовицький наступ. Після евакуації Директорії до Вінниці, а потім до Кам’янця-Подільського, засновану ще при гетьмані Експедицію Заготівлі Державних Паперів було відправлено у Станіслав, де була в наявності належна друкарська база. У Станіславові керівник Експедиції Микола Данильченко налагодив виготовлення розмінних знаків держскарбниці УНР номіналом 5 гривень. Цю банкноту вважають найгіршою з усіх випущених в Україні. Дрібна сірувата банкнота із зображень мала лише скромні тризуби з обох боків і текст. На деяких з них навіть було допущено помилку в позначенні номіналу. Це пояснюється наспіх виконаним проектом для швидкого випуску грошей. У березні 1919 року було довипущено в обіг банкноти гетьманових емісій. У 1920 році у Варшаві було проведено останню емісію українських грошей. На повернення гривні українцям довелося чекати понад 70 років.

Події:

1912 — Місяць опинився на найкоротшій відстані від Землі в XX сторіччі (348 249 км).

1919 — Рада Східної Галичини ухвалила рішення про приєднання до України.

1919 — Центральна Рада заборонила обіг в Україні російських, німецьких і австрійських грошей.

1932 – британською владою в Індії оголошено поза законом партію Індійський національний конгрес і заарештовано її лідера Мохандаса Ганді.

1936 — «Billboard» надрукував перший чарт, незабаром цей чарт одержав статус офіційного всеамериканського хіт-параду.

1943 — американський журнал «Тайм» підбив підсумки 1942 року і назвав «людиною року» Йосипа Джугашвілі (Сталіна).

1948 — після понад 60 років британської окупації Бірма (нині М’янма) проголошує незалежність і стає незалежною федеративною республікою. Главою уряду обрано У Ну, що виконував обов’язки прем’єр-міністра в перехідному уряді.

1954 — Елвіс Преслі записав свої перші пісні.

1958 — після 92 днів перебування у космосі увійшов у атмосферу і згорів перший штучний супутник Землі «Спутник 1» — перший зроблений людиною космічний об’єкт.

1970 — учасники гурту «The Beatles» востаннє спільно зібрались на студії для запису пісні «Let It Be».

1985 — в одній з клінік північного Лондона народилася дівчинка у місіс Коттон — першої у світі сурогатної матері.

1991 — гурт «Nirvana» підписав контракт із компанією «Geffen».

1992 — Албанія та Узбекистан визнали незалежність України.

1992 — Україна встановила дипломатичні відносини з Польщею, Естонією та Китаєм.

2004 — Марсохід «Спіріт» здійснив посадку на Марсі.

2004 — після «Революції троянд» у Грузії відбулися президентські вибори. Понад 96% громадян підтримали Михаїла Саакашвілі.

2010 — відкрито найвищий хмарочос у світі — Бурдж Дубай.

Чи знаєте ви, що:

656232

На фото: Ісаа́к Н’ю́тон

У 1643 році в родині дрібного землевласника народився Ісаак Ньютон, видатний англійський вчений, чиї наукові праці з математики і фізики заклали основу класичної і небесної механіки, математичного аналізу і фізичної оптики.

А у 1863-му Джеймс Плімтон з Нью-Йорка запатентував роликові ковзани на чотирьох коліщатах.

 

 

За матеріалами uk.wikipedia.org та ukrinform.ua