Сьогодні виповнюється 110 років від дня народження Григорія Китастого – відомого українського бандуриста, керівника Української капели бандуристів ім. Т.Г. Шевченка в США.
Народився Григорій Тимофійович Китастий (1907-1984) на Полтавщині. Ще з молодих років хлопець цікавився мистецтвом. У 20 років Китастий вступив до Полтавського музичного технікуму, а після його закінчення – до Київського музично-драматичного інституту ім. Миколи Лисенка. Навчався на диригентсько-капельмейстерському і композиторському факультетах, оволодівав технікою гри на скрипці, корнеті та бандурі. У 1935 році залишки розформованих Полтавської та Київської капел зібрали в одну – Державну Зразкову Капелу бандуристів України. В ній Григорій Китастий став концертмейстером, а в 1941 – заступником мистецького керівника.
З початком Другої світової війни Капела була розформована. Молодших за віком призвали до діючих бойових з’єднань, а старших – на копання протитанкових ровів навколо Києва. З тих, що пішли на фронт, багато загинуло, дехто потрапив у полон, серед них був і Григорій Китастий. З полону йому пощастило втекти і повернутися у Київ. В окупованому німцями місті він долучився до інших артистів і сформував Капеллу бандуристів, давши їй ім’я Тараса Шевченка. Капела гастролювала по селах Київщини, концерти мали шалений успіх, і це окриляло артистів. Навесні бандуристи виїхали з концертами до Волині і Галичини, але невдовзі артистів було відізвано до Києва, і у вересні 1942 року, під виглядом гастролей вивезено до Німеччини. Два місяці вони провели у таборі остарбайтерів в Гамбурзі. Працювали у клепальному цеху, виготовляючи якісь деталі для підводних човнів. У святкові дні давали концерти для робітників табору. Залишаючись в статусі остарбайтерів протягом усієї війни, артисти постійно роз’їжджали по німецьких містах, де було найбільше українських робітників.
У 1943–1944 роках Капела перебувала на гастролях у Галичині, виступаючи перед місцевим населенням та вояками Української Повстанської армії (УПА). Там Китастий зустрів і потоваришував з Іваном Багряним (ця дружба й творча співпраця тривали до останніх днів життя Івана Багряного). Після закінчення війни музиканти Капели опинилися в таборі переміщених осіб. Музикант невтомно працював над концертними програмами Капели, виступи якої користувалися непересічним успіхом у таборах для переміщених осіб у Західній Європі.
Згодом Григорій Китастий емігрував до США. Мешкав у Детройті, Каліфорнії, а згодом у Чикаго, де очолив перший ансамбль бандуристів Об’єднання Демократичної Української Молоді (ОДУМ). У листопаді 2008 року за визначний особистий внесок у справу національного і духовного відродження України, поширення української культури і кобзарського мистецтва у світі колишньому диригенту і керівнику Української капели бандуристів імені Тараса Шевченка у США Григорію Китастому посмертно було присвоєно звання Герой України.
ПОДІЇ:
1904 — відбулася прем’єра п’єси Чехова «Вишневий сад».
1912 — члени експедиції Р. Скотта першими у світі прибули до Південного полюса.
1918 — українські більшовики закликали робітників Києва до збройного повстання.
1918 — польський піаніст та композитор Ігнацій Ян Падеревський став прем’єр-міністром Польщі.
1921 — у Відні створений Український вільний університет, незабаром переведений у Прагу.
1945 — радянські війська звільнили від німців Варшаву.
1949 — у США почався судовий процес над лідерами компартії.
1961 — захоплений у полон і оскальпований прем’єр Республіки Конго Патріс Лумумба.
— американський президент Д. Ейзенхауер першим сформулював поняття «військово-промисловий комплекс».
1969 — «Бітлз» випустили платівку «Yellow Submarine» (англ. “Жовтий підводний човен”).
1987 — створена Рада жінок України.
1991 — почалася операція «Буря в пустелі» (американські авіанальоти на Ірак).
— Ірак випустив у напрямку Ізраїлю та Саудівської Аравії 7 ракет «СКАД», аби спровокувати арабо-ізраїльський конфлікт.
1992 — Республіка Екваторіальна Гвінея визнала незалежність України.
— Україна встановила дипломатичні відносини з ФРН та Індією.
1996 — Держдума Росії проголосила Севастополь російським містом.
2000 — режим талібів Афганістану заявив про визнання ним незалежності Чечні.
2010 — відбувся перший тур виборів Президента України (другий — 7 лютого).
ЧИ ЗНАЄТЕ ВИ, ЩО:
Сьогодні 75 років від дня народження Мухаммеда Алі (Кассіус Клей; 1942-2016), легендарного американського боксера, чемпіона світу серед професіоналів, олімпійського чемпіона. Алі був єдиним боксером, що тричі вигравав титул чемпіона світу у важкій вазі. За свою майже двадцятирічну кар’єру він виграв 56 поєдинків, 37 з яких завершилися нокаутом.
За матеріалами ukrinform.ua та uk.wikipedia.org.