Сьогодні, 23 січня, виповнюється 88 років від дня народження Патріарха Філарета.
Святійший Патріарх Київський і всієї Руси-України Філарет (у миру Михайло Антонович Денисенко) – третій Патріарх Української Православної Церкви Київського Патріархату після Патріарха Мстислава (Скрипника) та Патріарха Володимира (Романюка).
Народився у 1929 році в сім’ї робітників в селі Благодатне на Донеччині (нині під російською окупацією). Дід помер під час Голодомору, батько загинув на війні. Смерть батька стала вирішальним чинником під час вибору подальшого життєвого шляху після закінчення Михайлом середньої школи. В 1946 році він вступає до Одеської духовної семінарії, згодом закінчує Московську духовну академію. У 21 рік приймає чернецтво. У 1962 році був висвячений на єпископа. З 1962 року – єпископ Лузький, у 1962-1964 – єпископ Віденський і Австрійський, у 1964-1966 – єпископ Дмитрівський. З 1966 року Філарет очолював православну паству в Україні (митрополит Київський і Галицький; 1966-1990). Після смерті московського патріарха Пимена в 1990 році став місцеблюстителем московського патріаршого престолу. Був одним із кандидатів на нового патріарха, але вибори програв.
Внаслідок здобуття Україною незалежності 1991 року виступив поборником української церковної самостійності. 1992 року створив незалежну від Москви Українську православну церкву Київського патріархату, за що російські ієрархи відлучили його від Церкви. Працював заступником київського патріарха (1992–1995). На Всеукраїнському Помісному Православному соборі у жовтні 1995 року митрополита Філарета було обрано третім Святійшим Патріархом Київським і всієї Руси-України. Інтронізація відбулась 22 жовтня 1995 року.
Попри поважний вік Святійший Патріарх у центрі всіх подій, він – сама активність. Його погляд прямий і гострий, а голос переконливий (часом, навіть, і гнівний). То він виступає з полум’яною промовою з майданівської сцени під час Революції Гідності, то опікується дітьми воїнів АТО, то приймає волонтерів, то дає чергове інтерв’ю, де не оминає нагоди затаврувати корупціонерів. Він міцно тримає в своїх руках кермо влади Української церкви з додатком КП, вправно відбиваючись від різного роду звинувачень радше не релігійних, а політичних опонентів-єдиновірців, одягнених у московські ряси. У нагоді йому стає і чималий життєвий досвід, і надзвичайно активна громадська позиція. Служінню Церкві владика присвятив 70 років життя. Його заповітна мрія – припинення війни в Україні та створення єдиної помісної української православної церкви. Саме на це й скеровані всі молитви та сили Патріарха.
Редакція “Волині Рідної” щиро вітає Святійшого Патріарха Київського і всієї Руси-України Філарета! Бажає здоров‘я міцного та Божого благословення на невтомній пастерській ниві! Дякуєм вам за вашу науку, проповіді, за “зерно, яке сієте”, за українське слово. Бажаєомой надалі підкорювати серця вірних нашої української церкви. Многії літа, Святійший Владико!