Цього дня 1918 року підписано Брестський мирний договір, згідно з яким Німецька імперія, Австро-Угорська імперія, Османська імперії та Болгарське царство визнавали УНР самостійною державою.
Це був перший під час світової війни мирний договір і перший виступ новоутвореної української держави на міжнародній арені. З початку грудня 1917-го війська більшовицької Росії вели неоголошену війну з УНР. Протягом місяця вони зайняли майже все Лівобережжя й Південь. 22 січня 1918 року ІV Універсалом Центральної Ради було проголошено незалежність УНР. Майже одразу делегація новоутвореної держави вдруге була відправлена до Берестя (нинішній Брест у Білорусі) – на переговори з країнами Четвертного союзу – Німеччиною, Австро-Угорщиною, Болгарією й Туреччиною. Українці щиро сподівалися на міжнародне визнання і на підтримку. Натомість більшовицька делегація на чолі з Левом Троцьким намагалася довести, що УНР взагалі не існує, а територію України контролюють війська Української СРР із центром у Харкові.
«Українці різко різняться від російських делегатів, – записав у щоденнику керівник австро-угорської делегації граф Оттокар Чернін. – Вони багато менш революційні й незрівнянно більше цікавляться власним краєм, ніж загальним соціалізмом. Їхні зусилля спрямовані на те, щоби стати якомога хутчіш самостійними. Вони ще не зовсім здають собі справу: чи це має бути повна міжнародна самостійність, чи самостійність у рамках федеративної держави. Видно, що дуже інтелігентні українські делегати мають намір ужити нас як відбивної площини, щоб тим легше скочити на більшовиків». Четвертний Союз визнав Україну самостійною державою з західним кордоном, що існував між Австро-Угорщиною й Росією до 1914 року. Холмщина і Підляшшя відходили до України. Докладнішу лінію кордону мала встановити змішана комісія відповідно до етнографічного розселення, зважаючи на бажання самого населення. Договір передбачав встановлення дипломатичних відносин між деякими країнами, повернення військовополонених, обмін цивільних інтернованих, відмову від будь-яких анексій і контрибуцій, негайне відновлення економічних контактів і взаємного обміну товарами. УНР зобов’язувалась до 31 липня 1918 року вивезти до Німеччини і Австро-Угорщини велику кількість хліба, цукру, м’яса, сала, яєць, льону, вугілля та інших товарів. Скориставшись проханням уряду УНР про надання допомоги в боротьбі з більшовиками, Німеччина і Австро-Угорщина направили в Україну майже півмільйонну армію.
Окупація завдала великої шкоди престижу Української Центральної Ради серед народних мас. Незважаючи на всі потуги, важко склалися також її взаємини з командуванням окупаційних військ. Позбавлена підтримки, Центральна Рада незабаром була розігнана окупантами. Їй на зміну прийшов гетьманський режим Павла Скоропадського, який, утім теж довго не протримався. Договір від 9 лютого 1918 року врятував УНР від поглинання більшовицькою Росією. 1 березня більшовицькі війська змушені були залишити столицю УНР Київ. Через тиждень до міста прибув уряд Центральної Ради. Більшовицьку владу було повалено, але ненадовго: через внутрішньополітичні чвари всередині українського політикуму, за рік більшовики знову були в Києві.
ПОДІЇ:
1900 — Двайт Ф. Девіс заснував тенісний турнір на Кубок Девіса.
1904 — у Жовтому морі, поблизу порту Чемульпо, на початку російсько-японської війни відбулася битва крейсера «Варяг» і канонерки «Кореєць» з японською ескадрою.
1909 — у США прийняли перший закон про заборону наркотиків.
1918 — війська Червоної армії під командуванням М. Муравйова після п’ятиденного артилерійського бомбардування зайняли столицю Української Народної республіки Київ. Жертвами червоного терору в Києві стали кілька тисяч осіб.
1918 — підписано Брестський мирний договір, згідно з яким Німецька імперія, Австро-Угорська імперія, Османська імперія і Болгарське царство визнали УНР самостійною державою.
1923 — повстання холодноярців у Лук’янівській в’язниці м. Києва.
1929 — у Москві розпочався перший тиждень української літератури.
1931 — російський співак Ф. Шаляпін відсудив 10 тис. франків у Радянського комерційного бюро в Парижі за піратське тиражування його пісень в СРСР.
1942 — у Києві гітлерівці заарештували Олену Телігу та інших представників української інтелігенції, в основному членів ОУН (Мельника).
1943 — В. Черчілль повідомив Й. Сталіна про підготовку відкриття другого фронту в Європі в серпні-вересні 1943 р.
1943 — почалася Краснодарська наступальна операція радянських військ.
1945 — американо-англійські війська завершили визволення Ельзасу.
1945 — почалася Східно-Померанська операція радянських військ.
1947 — обрана Верховна Рада УРСР другого скликання.
1951 — кінозірка Ґрета Ґарбо отримала американське громадянство.
1969 — здійснив свій перший політ широкофюзеляжний пасажирський літак Боїнґ-74.
1964 — The Beatles вперше з’явилися в прямому ефірі американського телебачення («Шоу Еда Саллівана»); шоу дивилися майже 74 млн телеглядачів.
1972 — відбувся перший виступ нової групи Пола Маккартні, Wings.
1993 — Пол Маккартні випустив сольний альбом Off the Ground.
ЧИ ЗНАЄТЕ ВИ, ЩО:
Сьогодні церква згадує знаменну подію – перенесення мощей святителя Іоанна Златоуста – константинопольського архієпископа і богослова. Саме за свій неперевершений і блискучий ораторський дар святителя Іоанна прозвали Златоустом. Аби в цьому впевнитися, варто відкрити його проповіді, листи – вони навдивовижу метафоричні. Та й упродовж богослужбового року церква здійснює саме літургію Іоанна Златоуста. Цьому святому зазвичай молилися, просячи просвітлення розуму, осягнення духовних істин.
Щоправда до Іоанна зверталися і з більш прозаїчними проханнями, зокрема, від позбавлення зубного болю. Навіть замовляння відповідне було: «Лазарева субота, Златоустів день, у кого болять зуби, щоб ті зуби закам’яніли і вовіки віків не боліли. Біль, іди геть!» (тричі). У середньовіччя професії стоматолога ще не було (так само, як і сильних анальгетиків), тому до сорока років людина втрачала чимало зубів (князі і вельможі також). А ще цього дня приділяли величезну увагу тому, яким чином розпалювали у печі вогонь. Усі полінця мали зайнятися дружно й горіти, весело потріскуючи, що віщувало б достаток у сім’ї. Правда це, чи ні – невідомо, а от що дрова тріщать до сильного морозу – це точно.
За матеріалами uk.wikipedia.org та ukrinform.ua.